FOTO Farmári vykydali hnoj pred poľnohospodárskou agentúrou a ministerstvom: Protesty v Bratislave končia
Zdroj: TASR
Piatkové ráno prinieslo ďalšie prekvapenia. Protestujúci farmári totiž rozhádzali hnoj pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Farmári, geodeti a lesníci tvrdia, že obe inštitúcie kryjú subvenčné podvody a nedodržiavajú zákony.
O ďalšej forme a pokračovaní protestov v Bratislave rozhodol štrajkový výbor farmárov, ktorý zasadol o 10:00. "Čakáme na autodopravcov, ktorí nás prídu podporiť, potom začneme rokovať," avizoval farmár František Oravec.
Oravec potvrdil, že v piatok bol rozhádzaný maštaľný hnoj pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Jedným alebo dvoma protestami sa nedajú dosiahnuť zmeny v pôdohospodárstve, preto budú pokračovať nátlakové akcie, ako ostrý štrajk či otváranie káuz, uviedol.
Farmár skonštatoval, že vo štvrtok (21. 2.) podal trestné oznámenie na šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú (SNS) za ohováranie a farmári podali hromadné trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre SR.
Nespokojní malí a strední farmári, lesníci a geodeti prišli na strojoch do Bratislavy v utorok, aby rokovali o problémoch v agrorezorte a predostreli svoje požiadavky. V stredu (20. 2.) sa stretli na rokovaní o problémoch s členmi vlády. Keďže neboli s jeho výsledkami spokojní, prešli do ostrého štrajku.
Hnoj bol následne spred budovy platobnej agentúry aj ministerstva uprataný.
Ministerka Matečná sa v stredu vyjadrila, že protest organizujú ľudia, ktorí sa tvária, že sú farmári, mnohí z nich však farmármi nie sú, pretože nemajú ani štvorcový meter pôdy. "Musím povedať, že nie som stotožnená s tým, že legitimizujeme ľudí, ktorí sa vyhrážali zabitím, či na iných si objednávali nástražné a výbušné systémy. Títo ľudia neprišli (na protest) kvôli farmárom, ale prišli pre osobné ciele a zastieranie niektorých faktov," upozornila šéfka agrorezortu.
Dnes farmári oznámili, že prerušujú protesty, Bratislavu už nezablokujú a odchádzajú domov. S autodopravcami teda pripravujú „celoslovenský generálny štrajk“.
Farmári žiadajú od vlády presné body ich splnených požiadaviek, napríklad kedy presne a kde začne štát s pozemkovými úpravami a ako presne začne vyšetrovať podozrenia z vyhrážok a násilia na poliach.
Bratislavu chcú opustiť tak, aby nekomplikovali dopravu a nesťažili bežné piatkové popoludňajšie zápchy. Odjazd z mesta bude podľa Magdoška pokojný, nikoho nebudú blokovať, pôjdu v kolóne tak, ako do Bratislavy prišli.
„Nechceli sme, aby Bratislava trpela za to, že ministerstvo ignoruje malých farmárov,“ povedal Magdoško.
(TASR, nc)