Na Vianoce zažíva väčší nápor aj internetová poradňa pre mladých

22.12.2018

Zdroj: ipcko.sk

Páčil sa vám článok?

Denne sa na internetovú poradňu IPcko.sk obráti so svojím problémom v priemere asi 50 mladých ľudí. Chatový rozhovor trvá zhruba hodinu a vedie k úľave alebo nájdeniu riešenia. „Viac mladých ľudí sa na nás obracia počas jesene a zimy. Menej svetla a melancholickejšie obdobie sa odráža aj na ich prežívaní. Väčší dopyt býva aj počas Vianoc, kedy si ľudia viac uvedomujú, že sú osamelí, alebo že to v rodine nefunguje tak, ako má,“ hovorí psychológ Marek Madro z projektu IPčko, ktorý vznikol pred šiestimi rokmi. Za ten čas sa na nich obrátilo viac ako 90-tisíc mladých. Bohužiaľ, teraz poradni hrozí zánik.

IPčko vzniklo ako reakcia na fakt, že mladým ľuďom chýba bezpečný virtuálny priestor, kde môžu anonymne a bezpečne rozprávať o svojich ťažkostiach. V provýkonne orientovanom svete, kde sa nehodí hovoriť o zlyhaniach a ťažkostiach, pretože každý očakáva len výsledok, si skupina psychológov a študentov psychológie rýchlo našla klientelu. Dnes pre internetovú poradňu pracuje 35 odborne vyškolených poradcov, dobrovoľníkov z radov psychológov a študentov psychológie a sociálnej práce. Chat s nimi je k dispozícii od 7.00h do polnoci. Ak konzultant rieši zložitú situáciu mladého človeka, môže o radu požiadať supervízorku, ktorá je nonstop na telefóne.

Mladí poradňu poznajú, napriek tomu organizácia aj sama vyhľadáva priamo na sociálnych sieťach najohrozenejších jedincov. Najmä rodičia by boli zrejme šokovaní, v koľkých uzavretých komunitách sa diskutuje o samovražde alebo ako sa v ProAna skupinách podporujú dievčatá v hladovaní. „My sa snažíme byť súčasťou týchto komunít a prinášať tam pomoc a korektné informácie,“ vysvetľuje Marek Madro a dodáva, že mladých trápi množstvo problémov. Osamelosť, smútok, nefungujúce vzťahy, úzkosti, stres... Aspoň jeden príbeh za všetky. Mladý 21-ročný chlapec, ktorý pracoval v zahraničí, prežíval silnú traumu a výčitky po nehode, ktorú tam zavinil. Kontaktoval IPčko, po náročnom chate neskôr napísal: „ IPčko.sk vďaka Tebe som prežil a dnes idem domov na Slovensko s odhodlaním skúšať žiť život ďalej aj so všetkým, čo si nesie. Ďakujem, že si ma zachránil. Teším sa na rodičov. Ďakujem, že ste mi poradili, ako na to.“

Podobných príbehov má IPčko tisícky. Projekt sa stal Projektom roka 2012, Dobrovoľníckym projektom roka 2017...a získal ďalšie ocenenia, no nie sú k nim viazané žiadne finančné prostriedky. Nedávno spustili Linku pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením s názvom Dobrá linka. Jej spustenie bolo podporené z dotácie ministerstva školstva, no na jej udržanie sú už sami. Aj preto dnes bojujú o prežitie. „Naša organizácia je odkázaná na podporu z grantov a dotácií, no najmä na pravidelnú podporu jednotlivcov a firiem, ktorí rozumejú potrebe našich služieb pomoci.

Podpora, ktorú každý rok takto dostávame však nepostačuje na už aj tak minimalizované náklady na prevádzku služieb pomoci, a preto sme dnes v situácii, že hľadáme, ako ďalej,“ hovorí Marek Madro a dodáva, že verí, že nájdu ďalších ľudí, ktorí im pomôžu pokračovať.

(in)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie