Ceny plynu aj elektriny pôjdu budúci rok hore, no máme aj dobrú správu
Zdroj: TASR
Koncová cena elektriny pre domácnosti sa od 1. januára 2019 medziročne zvýši, taktiež porastie aj cena plynu. Malou náplasťou pre rodičov detí môže byť aspoň to, že ich ratolesti dostanú v škole obedy zadarmo, čo dnes schválili poslanci parlamentu.
Ceny elektriny porastú v priemere o 5,66 %. Cena plynu pre domácnosti stúpne priemerne o 5,67 %, cena tepla vzrastie o 4,70 %. Vodné a stočné sa zvýši priemerne o 1,70 %. Informoval o tom v utorok predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek.
"Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa, vzhľadom k mimoriadnemu medziročnému nárastu cien komodít na burzách, a to u elektriny o 27,44 %, plynu o 24,18 % a emisných povoleniek o 222 %, podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a malých podnikateľov na rok 2019 optimálne a spravodlivé ceny energií. Platí, že keby úrad napríklad v plnej miere zohľadnil návrhy od dodávateľov elektriny, cena elektriny by pre slovenské domácnosti stúpla o 13,86 %," oznámil šéf ÚRSO.
Jahnátek zdôraznil, že regulačný úrad pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu určil, že pre slovenské domácnosti sa od 1. januára 2019 zvýši koncová cena elektriny priemerne o 5,66 %. Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do 1000 kilowatthodín (kWh), sa tak v roku 2019 zvýšia priemerné náklady v rámci celej SR približne o 0,70 eura mesačne. V sadzbe DD2, čo sú domácnosti s vyššou spotrebou, okolo 2300 kWh, bude priemerný nárast ceny v rámci celého Slovenska asi dve eurá mesačne.
Pri plyne ide podľa Jahnátkových slov o celoslovenský priemerný nárast ceny pre domácnosti o 5,67 %. Napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14.000 kWh, si domácnosť priplatí približne 0,90 eura mesačne.
Cena za dodávku tepla pre domácnosti sa podľa predsedu ÚRSO zvýši priemerne o 4,70 %, čo znamená, že náklady domácností tak budú v roku 2019 vyššie v priemere o 1,85 eura za mesiac.
Jahnátek dodal, že cena vodného a stočného sa zvýši priemerne o 1,70 %, čo pre priemernú trojčlennú rodinu znamená nárast výdavkov asi o 0,30 eura mesačne.
Doplnil, že tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) pre rok 2019 klesne z hodnoty 26,9880 eura / megawatthodinu (MWh) na hodnotu 25,9880 eura/MWh. Pokles je podľa Jahnátka spôsobený poklesom tarify pre obnoviteľné zdroje energie (OZE) a kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET) z dôvodu rastu ceny elektriny, teda klesá náklad na doplatok.
Výška podpory výroby elektriny z domáceho uhlia sa podľa šéfa regulačného úradu od 1. januára 2019 nemení. "Zostáva v platnosti posledné rozhodnutie úradu z 1. septembra 2018 s platnosťou do 31. decembra 2021," podčiarkol Jahnátek.
Predseda ÚRSO zdôraznil, že v cenovom rozhodnutí úrad nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však podľa neho môžu okamžite ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií.
Obedy pre deti budú zadarmo
Deti v poslednom ročníku materských škôl budú mať obedy zadarmo od januára 2019 a žiaci základných škôl od septembra 2019. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady.
Právnu normu predložila plénu skupina poslancov koaličného Smeru-SD. "Tento zákon je výsledkom našej filozofie, že na jednej strane musíme robiť poriadok vo verejných financiách. Na druhej strane, ak to výkonnosť slovenskej ekonomiky umožňuje, chceme sa s ľuďmi podeliť o dobré hospodárske výsledky," konštatoval po utorkovom hlasovaní predseda Smeru-SD a zároveň jeden z predkladateľov návrhu Robert Fico.
Priblížil, že zákon získal podporu nielen poslancov koaličných strán, ale aj opozičných. Za návrh totiž zahlasovalo 99 poslancov. To podľa Fica naznačuje, že v témach, ktoré sa týkajú rodiny a sociálneho štátu, možno získavať politický konsenzus.
Podľa pôvodného návrhu mali mať všetky deti obedy zadarmo od januára budúceho roku, poslanci však prijatím pozmeňujúceho návrhu jedného z predkladateľov zákona, poslanca Smeru-SD Erika Tomáša, posunuli účinnosť v prípade obedov pre žiakov škôl na september budúceho roka.
Dôvodom takejto zmeny je podľa Tomáša snaha o plynulé zavedenie opatrenia do praxe, aby sa naň školy mohli pripraviť. Pri materských školách však predkladatelia návrhu neočakávajú problémy, keďže už v súčasnosti sa 94 % detí na materských školách stravuje.
Dotácia bude v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo na vyučovaní v základnej škole a odobralo stravu. Celkovo by obedy zadarmo mali stáť štát 80 až 120 miliónov eur.
Cieľom tohto opatrenia je podľa predkladateľov efektívne a účelné vynakladanie finančných prostriedkov štátneho rozpočtu a tiež predchádzanie plytvaniu potravinami a zároveň aj zabezpečenie zodpovedného prístupu rodičov k výchove, výžive a vzdelávaniu svojich detí.
Na základe dohody so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) štát poskytne mestám a obciam v súvislosti so zavedením obedov zadarmo na školách navyše financie na technické a personálne zabezpečenie tohto opatrenia.
Podľa poslanca Tomáša tak ministerstvo financií vyčlení popri dotácii, ktorá sa na obedy zadarmo odhaduje vo výške 80 až 120 miliónov eur v závislosti od počtu detí, ktoré o obedy prejavia záujem, ešte aj financie na technické vybavenie jedální. Malo by ísť o dva milióny eur.
A zároveň ministerstvo práce zo svojej kapitoly vyčlení prostriedky na finančnú pomoc pre personálne kapacity. Malo by ísť o 1000 ľudí, ktorí budú ako pomocné sily pomáhať v jedálňach. Ministerstvo práce zabezpečí ich plat a plus ešte dá zriaďovateľom 60 eur na osobu na ďalšie výdavky, ktoré by s tým súviseli.
Súčasťou dohody pri tomto opatrení so ZMOS je podľa Tomáša aj to, že združenie zabezpečí jeho zavedenie do praxe. Zároveň ZMOS prisľúbil, že ak sa vyskytnú školy, kde bude výška dotácie na obed viac ako 1,20 eura, nebudú žiadať od rodičov doplatenie rozdielu. Pretože pri sume dotácie od štátu vo výške 1,20 eura sa podľa Tomáša vychádzalo z priemeru doplatku rodičov za obed.
(TASR)