PRAVDA o biopotravinách: Sú naozaj zdravšie? Štúdie hovoria, že nie
Zdroj: Shutterstock
Biopotraviny sú v kurze. Dnes už nenájdete obchod, kde by nebol kútik s biovýrobkami. Množstvo ľudí ich považuje za chutnejšie a zdravšie než tie bežné. Ale je to skutočne tak? Odborníčka na výživu Alžbeta Béderová tvrdí, že nemecká štúdia to nepotvrdila. Z rovnakým výsledkom prišiel aj britský Úrad pre kontrolu potravín.
„Ak by bola reálna záruka že uvádzané BIOprodukty sú skutočne potraviny, ktoré neboli v záujme vyšších výnosov nezmyselne hnojené a postrekované, kŕmené, tak tieto sú rozhodne zdravšie, zachovávajú si svoje špecifické a charakteristické senzorické vlastnosti - chuť, farbu, konzistenciu a hlavne nutričné benefity,“ hovorí Alžbeta Béderová, z Odboru podpory zdravia Regionálného úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Odborníčka na výživu však hovorí, že sú známe mnohé štúdie, ktoré potvrdili, že BIO nie je vždy BIO. „Pamätám si nemeckú štúdiu, ktorá porovnávala kvalitu rovnakých bežných a BIO potravín. Záver bol prekvapivý. Rozdiely v nutričných hodnotách boli minimálne respektíve v niektorých komoditách bežné predčili BIO výrobky,“ povedala Béderová.
Podobné výsledky uvádza aj štúdia, ktorú si nechal vypracovať britský Úrad pre kontrolu potravín (FSA) ešte pred niekoľkými rokmi. Hovorí o tom, že neexistuje dôkaz, že by biopotraviny boli zdravšie. Podobne ako normálne obsahovali rovnaké množstvo vápnika, železa a vitamínu C. Líšili sa v množstve dusíka a fosforu, čo je spôsobené použitím rôznych hnojív. Podľa tejto správy rozdiely nemajú žiadny vplyv na zdravie ľudí, ktorí konzumujú biopotraviny.
Béderová to vysvetľuje tým, že nejde o čestnosť biofarmárov, tú nespochybňuje. Problémom podľa nej sú vonkajšie faktory, ktoré vplývajú na rastlinnú či živočíšnu výrobu. Ide, napríklad, o kyslé dažde, podzemné vody, pôda a podobne.
„Ja osobne verím našim poľnohospodárom a producentom, že u nás dopestované a dochované potraviny, napriek tomu, že nedeklarujú certifikát BIO, sú vyhovujúcej kvality,“ poznamenala odborníčka s tým, že kŕmne zmesi v hydinárňach, v živočíšnej výrobe sú kontrolované, aby nebola negatívne ovplyvnená kvalita mäsa.
Béderová preto odporúča, aby sme prednostne nakupovali naše produkty. ,,Ja rada nakupujem zeleninu na trhovisku od drobnopestovateľov, už na ich rukách je zjavné, že tú zeleninu poctivo dopestovali a nie sú to len priekupníci,“ skonštatovala.
BIO poľnohospodárstvo je podľa nej spôsob výroby potravín, ktorý minimalizuje negatívne zásahy výrobcu, pri rastlinnej výrobe nesmú používať chemické prípravky - pesticídy, fungicídy, herbicídy, insekticídy, umelé hnojivá, regulátory rastu, pri živočíšnej výrobe antibiotiká, profylaktické prípravky, hormóny a mnohé ďalšie špecifické obmedzenia. „Pri výrobe sa uprednostňujú komodity prispôsobené miestnym podmienkam a prednostne sa využívajú miestne zdroje, hnojivo, krmivo, hospodárske zvieratá sú chované vo voľnom výbehu a kŕmené ekologickým krmivom, GMO (geneticky modifikované) plodiny sú absolútne zakázané,“ povedala.
Béderová tvrdí, že Európska únia vyžaduje dôsledný systém kontrol v každej fáze BIO reťazca. Kontroly sa vykonávajú raz ročne, alebo častejšie na základe posúdených rizík.
Certifikáciou a kontrolou v oblasti ekologickej poľnohospodárskej výroby sa zaoberá spoločnosť Naturalis SK založená v roku 2004. Oprávnenie na výkon ich činnosť bolo vydané Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym Bratislava platnosťou do roku 2019. Spoločnosť vydáva certifikát “BIO” a naďalej kontroluje subjekty, ktorým bol takýto certifikát vydaný.
(ben)