Cukrovka vytvára riziko aj pre srdce: Liečbu dostáva minimum pacientov
Zdroj: navstevalekara.sk
Podľa odhadov umiera na diabetes každých 7 sekúnd jeden človek. Najčastejšou príčinou sú srdcovocievne komplikácie, ktoré sú celosvetovo príčinou úmrtia až u 65% diabetikov. Tieto komplikácie sa dajú zmierniť modernou liečbou, dostáva ju však minimum pacientov.
Celosvetovo dnes žije 387 miliónov ľudí s diabetom, na Slovensku je ich viac ako 400-tisíc a ich počet výrazne stúpa. Samotné ochorenie má vplyv i na dĺžku života, ktorá sa u diabetika výrazne skracuje. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú život diabetikov, patria srdcovocievne ochorenia a ľuďom s diabetom hrozia 5-krát častejšie ako zdravým dospelým.
Cukrovka totiž poškodzuje tepny, ktoré vyživujú jednotlivé orgány, a to najmä procesom aterosklerózy, ktorý vedie k ich zúženiu alebo aj „upchatiu“. ,,Ateroskleróza je mimoriadne nebezpečná, najmä ak postihne tepny srdca, mozgu, tepny dolných končatín alebo aortu. Môže viesť k akútnemu srdcovému infarktu, či dokonca náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu,“ uvádza docentka Eva Goncalvesová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Diabetikom podľa nej hrozí aj vyššie riziko chronického srdcového zlyhávania. ,,Srdcové zlyhávanie nie infarkt, je to stav, kedy srdce postupne stráca schopnosť dostatočne sa plniť i pumpovať krv, čo môže spôsobiť hromadenie tekutiny v pľúcach,“ povedala primárka. Prejavuje sa to, napríklad, aj ťažkosťami s dýchaním, a to aj keď je človek v kľude, alebo aj zadržiavaním tekutín v dolných končatinách.
Goncalvesová tvrdí, že riziko srdcového zlyhávania je u diabetikov trikrát vyššie a častejšie im hrozí aj srdcový infarkt. Podľa WHO správy až 65 % úmrtí na diabetes u pacientov starších ako 65 rokov, súvisí práve s poškodením srdca.
„Srdcové zlyhávanie je v posledných rokoch najčastejšou príčinou hospitalizácii na interných oddeleniach na Slovensku. Počet týchto hospitalizácií stále narastá. Máme tiež signály toho, že výskyt srdcového zlyhávania je v skutočnosti ešte vyšší, pretože nie je včas diagnostikované, upozorňuje.
Dá sa však ovplyvniť modernou liečbou
V porovnaní s výsledkami z iných európskych krajín sa ukazuje, že srdcové zlyhávanie je u diabetikov na Slovensku poddiagnostikované. Podľa docenta Emila Martinku, primára z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni, pravdepodobne nepoznáme viac ako polovicu ďalších takýchto pacientov. Výsledkom je, že nie sú dostatočne liečení. Problémom je, že diabetológ vôbec nemôže vykonávať vyšetrenie Ekg (srdcová činnosť), pretože ho poisťovne nepreplatia. „Pacienti, ktorí trpia diabetom aj srdcovým zlyhávaním, majú pritom veľmi zlú prognózu, keďže priemerné prežívanie s týmto ochorením sú štyri roky,“ upozorňuje Martinka.
Dobrou správou, ktorá vyplynula z veľkých celosvetových štúdií je, že pomocou moderných antidiabetík, ktoré máme k dispozícii aj na Slovensku, môžu diabetológovia upraviť nielen glykémiu, ale aj znížiť úmrtnosť pacientov v dôsledku kardiovaskulárnej príčiny a to až o 38% a hospitalizácie a úmrtia pre srdcové zlyhávanie až o 35 %.
Liečbu dostáva málo ľudí
Na Slovensku takúto liečbu dostáva menej než 17 % pacientov, ktorí by ju potrebovali, čo je veľmi málo. Martinka tvrdí, že hlavnou príčinou, ktorá limituje dostupnosť modernej liečby je znenie indikačných obmedzení pre liečbu hradenú poisťovňou, ktoré už nevyhovuje aktuálnym názorom. ,,Navyše, aktuálne sú snahy zo strany zdravotných poisťovní k vytváraniu úhradových skupín liekov takým spôsobom, ktorý by viedol k významnej redukcii dostupnosti modernej liečby pre pacientov z dôvodu navýšenia doplatkov. Slovenská diabetologická asociácia preto vyzvala ministerku, aby neprijala kroky smerujúce k takémuto vývoju,“ povedal diabetológ.
(ben)