Práva a povinnosti by mali platiť pre všetkých rovnaké. Aká je ale realita?
Zdroj: archív M.B.
(pr) O najväčších problémoch v Starom Meste sa toho už popísalo neúrekom. Čistota, zeleň, parkovanie – počuť zo všetkých strán. Tých problémov je ďaleko viac. Napriek svojej rôznorodosti majú spoločného menovateľa - politickú dvojkoľajnosť. Alebo inak povedané - sú medzi nami rovní a rovnejší.
Staré Mesto je osobité miesto. Tak ako historické centrá iných európskych metropol, aj Staré Mesto má výnimočné postavenie v rámci Bratislavy. Tu sa kumuluje spoločenský, kultúrny aj turistický život celého mesta. Pokiaľ však ide o politiku, je táto mestská časť len obrazom celej našej spoločnosti. Všetky neduhy, ktoré vidíme vo vysokej politike, nájdete aj v tej lokálnej, staromestskej. O čom hovorím? O politickej dvojkoľajnosti, o nedostatku základnej spravodlivosti, o pravidlách, ktoré neplatia pre všetkých rovnako. Uvediem len dva príklady:
1. Hotel Danube – nepochopiteľná tolerancia samosprávy k nedodržiavaniu zákonov
Keď sa na jar „objavila“ nová fasáda hotela Danube, verejnosť, odborná aj laická, bola zhrozená. Padali silné slová o nedostatku vkusu, lacnej architektúre, arogancii developerov aj o obchádzaní zákonov (majiteľ hotela nekonzultoval nový vzhľad fasády s pamiatkovým úradom, čo je v historickom centre povinnosť každého stavebníka). Staromestský starosta v prvom momente zareagoval správne – prehlásil, že hotel nebude skolaudovaný a otvorený dovtedy, kým stavebník fasádu neprerobí. Potom ale z nepochopiteľných dôvodov developerovi ustúpil a vydal povolenie na predčasné užívanie hotela. Aj s otrasnou fasádou, ktorú predtým vehementne kritizoval. A tak sa vám natíska otázka – prečo? Prečo nie je dôsledný a je ochotný k takýmto ústupkom? Nemala by práve samospráva ísť ľuďom príkladom v tom, že nikto nebude uprednostňovaný pred iným, že zákony a ich dodržiavanie platia pre všetkých?
A aký je výsledok? Súčasťou súhlasu s predčasným užívaním bola aj povinnosť stavebníka zmeniť fasádu do 31. októbra 2018. Pochybnosti, moje, ale aj mnohých ďalších, ktorí túto kauzu sledovali, že k tomu nikdy nedôjde, sa ukázali ako oprávnené. Máme tu koniec októbra, fasáda je bez zmeny, hotel je otvorený, prijíma hostí a zarába. Developer opäť raz v Bratislave a v Starom Meste zvíťazil. A my sme znova svedkami politickej dvojkoľajnosti a princípu „rovní a rovnejší“...
2. Plot pred americkou ambasádou – arogancia moci v priamom prenose
Nepokladáte toto za najväčší problém Starého Mesta? Súhlasím s vami. Naozaj našu mestskú časť trápia ďaleko väčšie problémy. Ale svojím obsahom, prístupom kompetentných a (ne)riešením zapadá do kontextu tohto článku.
Plot je na Hviezdoslavovom námestí už takmer pätnásť rokov. Po toľkých rokoch konečne tento rok v júni starosta podpísal nariadenie o odstránení oplotenia. Americká ambasáda ale, s patričnou dávkou arogancie, prehlásila, že plot vôbec nemieni odstrániť. Pritom už niekoľko rokov sú známe skutočnosti, ktoré sú neodškriepiteľné – k pozemku, na ktorom plot stojí, nemá ambasáda platnú nájomnú zmluvu a samotný plot je čiernou stavbou, keďže bol postavený bez právoplatného stavebného povolenia! Toto naozaj kompetentným úradom nestačí?
Asi nie. Od podpisu rozhodnutia o odstránení oplotenia uplynuli už viac ako tri mesiace. Ambasáda poslala na staromestský stavebný úrad odvolanie a tam to skončilo. Nebolo to ďalej odovzdané Okresnému úradu, ktorý bude v tejto veci rozhodovať. A tak plynú mesiace a odvolanie leží na stole nejakého staromestského úradníka. A my len viac-menej bezmocne sledujeme, ako vlastne fungujú tí, ktorých sme si zvolili a ktorí by mali pre nás pracovať – v politickej dvojkoľajnosti, v nedodržiavaní zákonov aj elementárnych pravidiel, v uprednostňovaní silnejších pred bežnými občanmi. A, bohužiaľ, vidíme to nielen vo vysokej politike, ale aj v tej komunálnej, Staré Mesto nevynímajúc.
Martin Borguľa
kandidát na starostu Staré Mesto
martin@borgula.sk, 0905 803 527
Objednávateľ: Ing. Martin Borguľa, Chorvátska 2, Bratislava Dodávateľ: SLOVUNIT, a.s., Račianska 96, 831 02 Bratislava, IČO: 36 766 551