Problém graffiti v Bratislave sa dá elegantne a efektívne riešiť!
Zdroj: archív M. B.
(pr) Pomaľované fasády budov, počmárané múry. V našom hlavnom meste to vidíme až príliš často, výnimkou, bohužiaľ, nie sú ani budovy a historické pamiatky priamo v centre mesta. Pre Bratislavu to je veľmi zlá vizitka.
Hanba Starého Mesta
Prejdite sa Námestím SNP, Františkánskym námestím, po Farskej, Kapitulskej alebo Baštovej ulici. V historickom srdci nášho hlavného mesta nájdete na týchto miestach (a mnohých ďalších) rôzne „výtvarné“ počiny. Samozrejme, nelegálne. Ak si k tomu pridáte chátrajúce, ošarpané budovy, rozbité chodníky a na nich špinu, máte obraz centra Bratislavy. Nie, nepreháňam, takáto je realita. Miesta, ktoré najčastejšie navštevujú zahraniční turisti, ktoré by mali byť našou výkladnou skriňou a mali by sme byť na ne pyšní, sú často našou najväčšou hanbou.
Mám rád svoje mesto a k Starému Mestu mám ako lokálpatriot hlboký vzťah. Preto ma tento stav neteší, hnevá a často aj zaráža. Na nečistotu, neporiadok aj zlý stav chodníkov upozorňujem staromestskú samosprávu dlhodobo a zároveň sa v rámci svojich možností komunálneho poslanca snažím sám byť nápomocný, robiť, riešiť, pomáhať, kde sa dá. Tak som sa pred časom rozhodol zistiť viac aj o problematike graffiti a pokúsiť sa nájsť riešenie, ktoré by bolo efektívne aj dlhodobé.
Komplexný problém
Je to tak trochu začarovaný kruh. Grafiťáci „pracujú“ hlavne v noci, vedení adrenalínom a túžbou po dobrodružstve. Ich dolapenie je prakticky nemožné. Pomôcť by mohlo viac kamier v uliciach mesta, čo však nie je lacná záležitosť. Pre mestskú políciu je to jednoznačne marginálny problém. A tak títo samozvaní umelci zostávajú nepotrestaní a maľujú ďalej. Samospráva problém rieši reaktívne – odstraňuje už existujúce graffiti na svojich budovách. A dáva na to nemalé prostriedky - na čistenie graffiti sa každoročne vyčleňuje z rozpočtu mesta približne 150 000 eur! Nikto vám však nezaručí, že na vyčistenom mieste už o krátky čas nevznikne nová maľba. Bohužiaľ, ani anti-graffiti náter nie je všemohúci. Ako z tohto začarovaného kruhu vystúpiť?
Legalizácia plôch a ich kontrola
Začal som tým, že som sa stretol s predstaviteľmi bratislavskej graffiti komunity. Chcel som poznať ich pohnútky, zmýšľanie aj názor na celú vec. Tí starší a skúsenejší (s ktorými som sa aj ja stretol) si plne uvedomujú devastáciu verejných priestranstiev a dôsledky nelegálneho pôsobenia hlavne mladých, začínajúcich grafiťákov. Návrh riešenia prichádza priamo od ľudí z graffiti komunity. Oni sami chcú tento problém riešiť, chcú, aby „pouličné umenie“ bolo regulované a kontrolované.
Podľa skúseností z iných miest v zahraničí (Berlín alebo Viedeň), ako aj na Slovensku (Trenčín, Banská Bystrica), jedným z najúčinnejších preventívnych riešení je legalizácia vybratých špeciálnych plôch, ktoré budú určené pre graffiti a street art tvorbu. Vytvorením oficiálneho zoznamu plôch a ich poskytnutím graffiti komunite je reálna šanca sústrediť danú komunitu a jej v súčasnosti devastujúce výtvarné prejavy na plochy na to určené. Tým sa výrazne eliminuje množstvo ich počinov na historické budovy a ostatné plochy v historickom centre mesta. Legalizáciou verejných plôch určených na street art a graffiti úspešne znížime náklady na ich neustále odstraňovanie. Financie na to určené budeme môcť použiť na iné potrebné aktivity v meste. Jednoduché, účinné a efektívne riešenie.
V spolupráci s magistrátom
Oceňujem, že bratislavský primátor sa tejto téme aktívne venuje a chce problém uspokojivo vyriešiť. A som veľmi rád, že sme sa v tejto veci dohodli na spolupráci. Už v týchto dňoch vzniká pracovná skupina, ktorej úlohou bude počas letných mesiacov pripraviť všeobecne záväzné naradenie o legalizácii špeciálnych plôch pre graffiti tvorbu za presne daných podmienok. Verím, že to bude pre Bratislavu znamenať absolútny posun v tejto problematike, ktorého výsledkom bude čistejšie a krajšie mesto. A o to nám predsa ide.
Martin Borguľa
poslanec mesta za mestskú časť Staré Mesto
martin@borgula.sk, 0905 803 527