Martin Borguľa: Stretávam sa s ľuďmi a počúvam ich

31.10.2017

Zdroj: mb

Páčil sa vám článok?

„Staromešťania sú veľmi iniciatívni a zaujímajú sa o svoje okolie. Píšu mi, telefonujú. Ku všetkým aktivitám, ktoré ako komunálny poslanec robím, ma inšpirovali práve oni,“ hovorí MARTIN BORGUĽA, poslanec Bratislavy za mestskú časť Staré Mesto a kandidát na poslanca do Bratislavskej župy.

Kandidujete do župného parlamentu. Čo by ste tam ako poslanec vedeli pre Staré Mesto vybojovať?

Viac peňazí. Napríklad ambiciózny projekt obnovy staromestských chodníkov v jednotnom dizajne, ktorý som inicioval, by sa nám realizoval ľahšie, ak by sme naň získali financie aj zo župy. To isté platí pre zvýšenie čistoty a rozsiahlu revitalizáciu zelene. Myslím, že Bratislavská župa by sa mala veľmi aktívne podieľať na týchto projektoch a nesprávať sa k Starému Mestu macošsky. Pretože Staré Mesto je srdcom Bratislavy, miestom, ktoré reprezentuje celú našu krajinu, a preto by sem malo plynúť aj viac finančných prostriedkov.

Patríte k politikom, ktorí sa neboja stretnutí s bežnými ľuďmi. Na svojej webstránke máte zverejnený svoj mobil aj e-mail a výzvu, aby vás ľudia kontaktovali. Hovoríte, že k mnohým vašim aktivitám vás primäli práve podnety od ľudí. Poviete konkrétne príklady?

Snažím sa ľudí počúvať. Byť s nimi v kontakte a keď ma o niečo požiadajú, riešiť to. V podstate ku všetkému, čo ako komunálny poslanec robím, ma inšpirovali ľudia. Staromešťania sú veľmi iniciatívni a naozaj sa zaujímajú o svoje okolie. Píšu mi, telefonujú. Či už kontajnerové akcie, v minulosti zametanie ulíc v spolupráci s Justičným palácom, výsadba kvetov a stromčekov, ale aj idea obnovy chodníkov – to všetko sú témy, ktoré Staromešťanov najviac trápia a na ktoré ma upozornili.

Keď nám do redakcie zavolajú Staromešťania, okrem iného ich trápi zeleň. Vy sám ste na vlastné náklady upravili zeleň na pár miestach v Starom Meste. Vyčistili ste kvetináče na Poštovej aj ich okolie, vysadili do nich nové stromčeky a kvety. Zelená hliadka je ešte ďalej – tí už dokonca opravujú aj diery na cestách. Povedzte, je ale toto cesta, aby vás ľudia nasledovali a začali takto svojpomocne meniť, hoci aj pozitívne, svoje okolie? Jeden zasadí stromy pre domom, ďalší si tam dá lavičku, ďalší druhú...

Ideálne by bolo, keby to všetko robila mestská časť alebo mesto. Keby na všetky problémy existovali systémové a dlhodobé riešenia a, samozrejme, dostatok financií. Ale ideál neexistuje. Mal by som len nadávať, že mesto a mestská časť nerobia dosť a sedieť pritom so založenými rukami? To nie je môj štýl. A nakoniec – aj my poslanci, ktorí sedíme v zastupiteľstve, sme zodpovední za stav čistoty a zelene v meste. Prečo by sme teda pre skrášlenie mesta nemohli urobiť niečo aj individuálne? Ja sa na zastupiteľstvách snažím presadzovať tie systémové riešenia, ale zároveň nesedím a nečakám, kým sa zavedú, a v rámci svojich možností priložím ruku k dielu a urobím niečo aj sám. Ako napríklad naposledy spomínanú výsadbu a úpravu kvetináčov na Poštovej ulici.

Máte za sebou viacero viditeľných aktivít pre občanov. Jednou z nich sú veľkorozmerné kontajnery na odpadky v rámci akcie Za čistejšie Staré Mesto. Ľudí ste nimi potešili a kontajnerovú akciu od vás „odkukali“ aj ďalší poslanci, ale opäť otázka: Nemala by toto byť úloha mestskej časti skôr ako individuálna akcia poslanca?

Áno, suplujem týmto čiastočne úlohu magistrátu a staromestského úradu. Niežeby tieto akcie nerobili vôbec, ale asi ich nerobia dosť, keď sa ich ľudia dožadujú. Kontajnerovú akciu robím už tretí rok, ľudia mi stále píšu, aby som ju zopakoval a že je to potrebné, o tom svedčí jadnoduchý fakt, že kontajnery sú vždy plné až po okraj. Takže na jednej strane – áno, mala by to robiť mestská časť, na druhej strane – Staromešťania si ma zvolili za svojho zástupcu a je mojou povinnosťou pre mestskú časť pracovať.

Medzi ľuďmi ste známy aj ako najvýraznejší odporca oplotenia pred americkou ambasádou. Plot tam stojí od roku 2005, vy sa túto pôvodne dočasnú zábranu snažíte už niekoľko rokov odstrániť. Zatiaľ bez úspechu.

Nemyslíte si, že plot napokon zmizne až vtedy, keď sa ambasáda presťahuje? Naopak, verím, že plot zmizne už čoskoro. Ešte možno pred rokom sa zdalo, že ten plot tam zostane naveky. Dnes je však situácia úplne iná. Najskôr poslanci mesta opakovane nepodpísali predĺženie nájomnej zmluvy. Potom prišiel Stavebný úrad Starého Mesta s informáciou, že k plotu neexistuje právoplatné stavebné povolenie. Pred nejakým časom hlavné mesto podalo na okresný súd žalobný návrh na vypratanie nehnuteľnosti. No a najnovšia informácia je taká, že staromestský stavebný úrad vydal Oznámenie o začatí konania o nariadení na odstránenie stavby. Toto pokladám za absolútne prelomový krok v celej tejto kauze. Teraz už len musia dobehnúť potrebné lehoty a potom plot z Hviezdoslavovho námestia definitívne zmizne! Teší ma, že som tento boj nevzdal, pretože rád veci doťahujem do konca a vždy chcem vidieť za sebou reálne výsledky.

Už niekoľko rokov sa v lete snažíte oživiť aj Medickú záhradu. Prečo práve ju? Máte aj vy pocit, že skôr slúži pre bezdomovcov ako pre bežných návštevníkov?

K Medickej mám veľmi osobný vzťah. Bývam neďaleko, chodil som sa tam hrávať ako malý chlapec a dnes tam chodím so svojimi deťmi. Mestských parkov nemáme v Bratislave tak veľa, Medická záhrada patrí historicky k najstarším. Bol by som rád, keby to v nej „žilo“ celoročne, keby sa z nej stalo kultúrne a športové centrum, kam budú chodiť Staromešťania a Bratislavčania všetkých vekových kategórií za oddychom a zábavou. Tak som sa opäť rozhodol, že začnem od seba a sám niečo pre túto víziu urobím. Už niekoľko letných sezón tu v spolupráci so Stražanovským bábkovým divadlom uvádzame predstavenia pre deti, tento rok v septembri som prvýkrát zorganizoval podujatie pre staromestských prvákov Hurá do školy, teraz v jeseni bol už 3. ročník Staromestského halloweenskeho karnevalu. V Medickej by som v budúcnosti rád prispel aj ku kompletnej revitalizácii zničeného trávnika. A to je opäť priestor na to, aby takýto významný projekt podporilo nielen mesto, ale aj župa.

Azda najväčší ohlas vyvolal v poslednom čase váš Program obnovy chodníkov na území Starého Mesta. Veríte, že v priebehu päť až sedem rokov budú v Starom Meste opravené všetky chodníky a budú mať rovnaký vzhľad?

Som človek, ktorý je orientovaný na výsledky. Snažím sa nerozprávať do vetra a dávať si realistické ciele. Už do marca 2018 by mal byť pripravený a na staromestské zastupiteľstvo predložený dizajn manuál ako záväzný dokument, ktorý určí materiály a vzhľad chodníkov. V novom roku bude založený aj Fond na obnovu chodníkov, do ktorého budú plynúť výnosy z miestneho poplatku za rozvoj a z ktorých budú rekonštrukcie financované. Ako som povedal v úvode, ako župný poslanec by som sa snažil presadiť, aby Program obnovy chodníkov finančne podporila aj župa. Nehovorím, že to bude ľahké, ale určite to nie je nerealistické.

A na záver obligátna otázka - prečo sa ľuďom oplatí ísť voliť?

Pretože majú možnosť rozhodnúť, kto bude zastupovať ich záujmy v župe. Ľudia si neuvedomujú, že župa má kompetencie na riešenie problémov, ktoré sa dotýkajú každého jedného z nás - opravy škôl a škôlok, budovanie seniorských centier, zlepšenie kvality nemocníc, opravy ciest. Nech teda ľudia nesedia doma, ale prídu a zvolia si tých, o ktorých sú presvedčení, že tieto problémy budú riešť čo najlepšie.        

(PR)

 

Páčil sa vám článok?